YazarGezer.com

[Anasayfa] [Asya] [Çin] [Tibet] [Tibet-Lhasa] [Tibet-Gyantse-Shigatse]
 • Tibet

  TİBET; İnsanlar, Sokaklar, Dağlar

  Dr. Cüneyt BAŞBUĞU  (yazarımızı tanıyalım)

  Yamdrok gölü

  Gyantse-Shigatse-Tingri

  Önceki Bölüm :  Lhasa

  Sonraki Bölüm :  Dağlarda (Everest Base Camp)

  Normalde sabah erkenden Gyantse’ye doğru yola çıkacaktık ama bizi kahvaltıda yakalayan Nyima, bizimle beraber gelmesi planlanan aşçının bir sorunu çıktığını ve yeni aşçıyı beklememiz gerektiğini söylüyor. Neyse ki otelden ayrılışımızı tam yapmamıştık. Bize kenti gezmeye devam edecek, biraz daha ortama uyum sağlamamıza yardım edecek 3 saat daha çıktı. Neyse ki artık kar yağmıyor.

  Işın’la birlikte kora’ya katılıyoruz. O insanlarla birlikte dolanıyoruz tapınağın çevresinde. Yüzlerce kişi dualar mırıldanarak dönüyor tapınağın etrafında ve bir taraftan da ana giriş kapısındaki ocaklarda yakılan değişik otların kokuları karışıyor havaya. Çinli askerler her yerde. Devriyeler halinde geziyorlar. Tibet’teki en son isyan 2008 yılında çıkmış. Çin’in Tibet’i, 1950 yılında işgal etmesinden bu yana oluşan sayısız isyandan biri. Dinleri ve değişik kültürleriyle bu kadar iç içe yaşayan insanların dayatmaları kabul etmeleri çok zor. En büyük dini liderleri olan Dalai Lama’nın adını anmaları, resmini taşımaları bile yasak.

  kora

  Kora

  Meydana bakan bir kahvede tam oturmuş çaylarımızı içerken, Nyima buluyor bizi. Aşçı beklenenden önce gelmiş. Arabamız, beyaz bir Toyoto Cruiser. Kamp ve mutfak malzemelerinin de arabanın üzerine eklenmesiyle yola çıkmaya hazır bir görünüme bürünmüştü. Arkayı üçledik ve yola çıktık. Yolda ani ortaya çıkabilecek görüntüleri yakalamak için cam kenarına kuruldum.

  Hoş ve güneşli bir gün. Havaalanına kadar otoyol olan yol, daha sonra genişçe asfalt bir yola dönüşüyor. Bir süre sonra da tırmanmaya başlıyoruz. Oldukça uzun süren bir tırmanış sonucu, günün ilk geçidine, 5000 metre yükseklikteki Kharo Geçidine ulaşıyoruz. Aşağıda uzanan Yamdrok Gölünün yükseklerden görüntüsü muhteşem. Bir süre izliyoruz çevreyi. Serin bir rüzgar var. Daha sonra yol bizi gölün kıyısına indiriyor. Yolculuğumuzun sonuna kadar hep böyle çıkışlar ve inişler olacak.

  Tibet 613

  Gyantse Yolunda

  Tibet 629
  Tibet 635

  Gyantse Yolunda

  Öğle yemeğimizi bir köy lokantasında yedik. Daha sonra dağlarla çevrili geniş bir ovada devam ettik yolumuza. Yak öküzleri ya da atlarla sürüyorlar tarlaları. Hayvanları renkli bayraklarla süslemişler. Bir tür saygı gösterisi olmalı. Kentler arasında trafiği düzenleyen ilginç bir yöntemleri var. Hatırladığım kadarıyla  yıllar önce bir süre ülkemizde de uygulanmıştı. Aradaki mesafeyi verili bir zamanda bitirmek zorunlu.  Gideceğiniz yere daha önce ulaştığınızda , ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

  Tibet 717

  Akşam 17.00 gibi ulaşıyoruz Gyantse’ye. Her yerde yaptığımız gibi kenti gezmeye manastır ziyaretiyle başlıyoruz. Kumbum, kocaman bir stupadan daha çok, odalarında değişik heykel ve dini figürlerin sergilendiği bir müze gibi.  İngiliz işgaline karşı direnişin sembolü olan ve kültür devrimi sırasında bir kısmı yıkılan kalesi kapalıydı.

  Kumbum stupas_

  Gyantse’de Kumbum stupas

  Tibet 658

  Gyantse’de Kumbum stupas

  Tarlalar arasından yola devam ederek Shigatse’ye, Tibet’in ikinci büyük kentine geliyoruz. Güzel ve eski bir otele yerleşiyoruz. Katmandu’ya kadar bir daha sıcak su ve elektrik şansımız olmayacak ama henüz bunun ne anlama geldiğinin farkında değiliz. Kıvır zıvır işlerle uğraşırken, restoran saatini kaçırıyoruz. Köşedeki bakkaldan, hazır yiyecekler alıp, odada yiyoruz. Çin tipi makarnalar. İçine sıcak suyu ekliyor ve 4 dakika bekledikten sonra tüketiyorsunuz.

  Tibet 661
  Tibet 663

  Shigatse-Tingri

  Sabah, erkenden Tibet’in en büyük manastırlarından biri olan Tashilumpa’yı gezmeye gidiyoruz. Tibet’in en önemli yapılarından biri. Kültür devrimi sırasında fazla zarar görmemiş. Nyima, Everest Base Camp için son izinleri almaya gittiğinden manastırı yalnız geziyoruz. Aşçımız ise son alışverişleri koşturuyor.

  Artık, manastırı gezme sırasını öğrendik. Kalabalığı takip ederek, önemli yerlerin nerede olduğunu öngörmek olanaklı. İnsanlar, ellerinde tereyağlar, sütler, mumlar, paralar sıraya girmiş, heykellerin önünde saygıyla eğiliyor. Dualarını okuyor. Kafalarını kutsal bildikleri eşyalara sürüyor ve adaklarını yapıyorlar. Sadece bu manastırda 600 rahip yaşıyor. Tibet’te binlerce rahip var. Halk besliyor bunları.

  Tibet 653

  Shigatse Tashilumpa manastırı

  Tibet 705

  Shigatse Tashilumpa manastırı

  Tibet 693

  Shigatse

  Tibet 707

  Dzong mimarisiyle inşa edilen kalesini gezecek zamanımız kalmadı.. Yüzlerce basamağı çıkacak halimiz kalmamıştı ama yine de çin egemenliğini temsil ettiği için 1981’de halk tarafından yıkılan, 2006 yılında, Şangay’da toplanan fonlarla yeniden inşa edilen kaleyi yakından görmek iyi olabilirdi.

  Dzong kalesi

  Dzong mimarisiyle inşa edilen kale

  Öğlene doğru, “Dostluk Otoyolundaki” yolculuğumuza devam ediyoruz. Lhasa’yla Kathmandu arasında yapılan yolun adın “Dostluk Otoyolu”. (Friendship Highway) Nasıl bir dostluk yoluysa, yolda sık sık Çin askeri kontrolü var. Hatta bir seferinde herkesi arabadan indirip, tek tek pasaport kontrolüne götürüyorlar. Öğle yemeğini, on yıl öncesine kadar, turistlerin ana konaklama merkezi olan ama kötü hava şartları, özellikle de gece soğuğu nedeniyle eski ününü kaybetmiş Lhotse’de yiyoruz.

  Lhotse

  Lhotse

  Tibet 723

  Yemek sonrası, Tibet yolculuğumuzun en yüksek noktasından, 5248 metre yüksekliği olan Gyamtso Geçidinden geçiyoruz. Her yüksek geçitte olduğu gibi, üzerlerinde Budist dualar yazılı renkli bayraklarla donatılmış. Fotoğraf çekmek için arabadan indiğimizde, rüzgar ve soğuk çarpıyor bizi. Dışarıda fazla kalamıyoruz.

  Tibet 643

  Budist dualar yazılı renkli bayraklar

  Tibet 641

  Dışarısı rüzgarlı ve soğuk

  Tibet 757

  Tingri

  Hava kararmadan, geceleyeceğimiz Tingri’ye geliyoruz. Otelde değil, misafirhanede kalacağız bu sefer. Odalarda ısıtma ve akarsu yok. Elektrik, jeneratörden ancak akşam birkaç saat verilebiliyor. Kamp koşullarında yaşamaya bir gün önceden başlıyoruz. Uyku tulumlarımızı ve alın lambalarımızı çıkartıyorum çantalardan. En azından zoraki son bir kontrol yapmış oluyoruz. Soğuk ve karanlık bir gece geçiriyoruz.

  Tingri misafirhane

  Tingri misafirhane

  Tingri
  Tibet 774

  Gezinin Devamını Okuyun:

  Dağlarda

  Tingri-Lungthang-Lamna La-Zommug-Everest Base Camp-Zhangmu