YazarGezer.com

[Anasayfa] [Afrika] [Tanzanya] [Tanzanya TANITIM]
 • Tanzanya
  africa_tanzania

  Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti dünyanın en geniş topraklara sahip otuz birinci ülkesidir. Sıralamada Mısır'dan sonra gelen ülkenin yüzölçümü yaklaşık olarak Nijerya kadardır.
  Ülkenin kuzeydoğusu genellikle dağlık olup Afrika'nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro Dağı'nı içinde barındırır. Kuzeyde ve batıda genellikle Büyük Göller'in birer parçası olan göller zinciri yer alır. Bunlar arasında Afrika'daki en büyük göl olan Victoria Gölü ve yine kıtadaki en derin göl olan Tanganika Gölü yer almaktadır. Özellikle Tanganika Gölü, barındırdığı çeşitli benzersiz balık türleriyle ünlenmiştir.

  Ülkenin orta kuşağı, tarıma uygun alanlar ve platolardan ibarettir. Doğu kısımlar ise okyanus kıyısında bulunduğundan genelde sıcak ve nemlidir. Doğudaki bu Hint Okyanusu kıyılarının biraz açıklarında Zengibar adası yer alır.

  Değerli taşlar, altın, doğal gaz, nikel, kalay, fosfat, demir, kömür gibi doğal kaynaklara sahip Tanzanya halkı ne varki dünyanın en yoksul halklarından biridir. Halkın üçte biri yoksulluk sınırının altında gelire sahiptir. 

  Para birimi Tanzanya Shillingi (TZS) olup 1 TZS yaklaşık 0.0007 US Dollara (USD) eşittir.

  Tanzanya, 126 farklı etnik grubu (kabileyi) bünyesinde barındırır. Her bir topluluğun kendine özgü dili bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili Svahili dilidir. Ülke bağımsızlığını ilan ettikten sonra, sömürge döneminin resmi dili olan İngilizce, bir süreliğine resmi işlerde kullanılmaya devam edildi. Son yıllarda, İngilizce hemen hemen hiçbir devlet kurumunda kullanılmamaktadır. Bu nedenden dolayı Tanzanya, Afrika'daki sömürge ülkeleri arasında eski sömürge dilini hemen hemen hiç kullanmayan sayılı devletlerden biridir. 

  Tanzanya'daki nüfusun üçte biri Müslüman veya Hıristiyan'dır. Geriye kalan nüfus ise yerel dinleri benimsemiş durumdadır.

  tanzania_countrymap

  Bayrak

  tanzania_flag

  Yeşil ülkenin tarımsal kaynaklarını
  Altın sarısı ülkenin doğal mineral kaynaklarını
  Siyah Swahili ırkını
  Mavi ülkenin göl ve nehirlerinı ve Hint Okyanusunu simgelemektedir

  Ayrıca bakınız :

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Tanzanya

  http://www.tanzania.go.tz

  http://www.tanzaniatouristboard.com

  http://www.awf.org