YazarGezer.com

[Anasayfa] [Afrika] [BOTSWANA] [Kasane]
 • Afrika Gezisi

  BOTSWANA

  Kasane

  Dr. Cüneyt BAŞBUĞU  (yazarımızı tanıyalım)

  Yine uzun yolculuk günlerinden birindeyiz. Öğleden sonra, Chobe Ulusal Parkında tekne gezisine de katılacağımız için zaman kaybetmeden yola çıkıyoruz. Dört yüz kilometre yolumuz var önümüzde. İlk molayı 100 kilometre sonra, Nata’da veriyoruz. Yolun geri kalan 300 kilometrelik bölümünde hiçbir şey olmadığı için sadece Afrika usulü tuvalet molası yapabileceğiz.

  Bu günün kampingi Chobe Nehri kıyısında. Etrafı vahşi hayvanlar, özellikle de fillerden korunmak amacıyla elektrikli tellerle çevrili. Her yerde yapılan uyarıları burada da yapıyorlar.Sadece ek olarak, sakınılması gereken hayvanlar arasına timsah ekleniyor. Bu bölgedeki nehirlerin ana “avcılarını” timsahlar oluşturuyor.

  Çadırlarımızı kurup, kampımızı yerleştirdikten sonra, bizi Chebe Ulusal Parkında gezintiye götürecek teknenin olduğu yere gidiyoruz.Botswana’nın ikinci büyük parkı olan Chobe, 10566 kilometre kare bir alanda kurulu. Üç ayrı nehirin oluşturduğu göller, adacıklarlardan oluşuyor. Dünyada fil nüfusunun en fazla olduğu bölge, aşağı yukarı 120 bin fil yaşıyor burada. Ayrıca bu filler göçeden türden, Ghebe ve Lyanti nehirleri arasındaki 200 kilometre alanı sürekli kat ediyorlar.

  Chobe Ulusal Parkı, alanını genişleten bir park. 1931 yılında bu bölgede ulusal bir park oluşturma fikrini geliştiren yönetim, yıllar içinde yerleşim yerlerini yeniden düzenleyerek, park alanını iki mislinden çok daha fazla genişletmiş. En son 1987 yılında, son insan yerleşimleri bölgeden çıkartılmış.

  Her tarafı açık, iki katlı bir tekneyle gezintimize başlıyoruz. İlk göze çarpan hayvanlar, filler oluyor. Kimi suyun içinde, kimi dışında sayısız fil dolaşıyor ortalıkta. Geniş çayırlarda otlayan buffola sürülerini görüyoruz. Büyük beşliyi tamamlamış oluyoruz böylece. Su içinde ya da toprakta gruplar halinde bir arada olan hipopotamlar var. Aralardaki boşlukta değişik antilop sürüleri koşuşturuyor. Adalardan oluşan bir bölge olduğu için aslan ve benzeri avcı hayvanların bu bölgede olmadığını öğreniyoruz. Diğer hayvanlar ve insanlar için en tehlikeli olan hayvan timsah.

  Bir süre sonra, bir timsah topluluğun, ölmüş bir hipopotamı nasıl parçaladığını görüyoruz. Neden öldüğü bilinmeyen hipopotam, suda sırtüstü duruyor. Sağından, solundan gelen timsahların her ısırığıyla biraz sarsılıyor.

  Nehirdeki gezintimiz biraz daha sürüyor. Karşı kıyımız yine Namibiya. Bu bölgede Zambezi Nehrinin ayırdığı 3 ülke var; Botswana, Namibiya ve Zambiya. Bu sırada, aralarına yavrularını almış bir fil sürüsü, hiçbir gümrük kontrolüne takılmadan Namibiya tarafına doğru geçiyor. Yavruların batmasını önlemek için hortumlarıyla yaptıkları destek, izlemeye değer. Bir süre yüzdükten sonra karaya çıkıyorlar. Kurulanmak için, kendilerine ve birbirlerine toprak atıyorlar.

  Kaptan, gün batımını izledikten sonra geri döneceğimizi söylediğinde, Işın, gün batımını arkada filler olan bir bölgede izlemek istediğimizi söylüyor. Güneş, önde nehrin, arkada fillerin ve daha arkada afrikanın olduğu bir yerde batıyor. Gökyüzündeki kırmızılıkları bitmeden çıkıyoruz kıyıya.

  Bugün son kamp gecesi. Akşam, Albert özel yemekler hazırlıyor. Yemek sonrasında bize, kendi kabilesi olan Zulular hakkında bilgi veriyor ve kültürel özelliklerinden söz ediyor. Daha sonra, hala gücü olanlar sahile doğru yürüyoruz. Açık havada yatacağımız bu son Afrika gecesinde, kıtanın kokusunu, gecenin seslerini biraz daha yaşamak istiyoruz. Bilinmez, bir daha bu kıtaya gelip, kamplarda geçirir miyiz gecelerimizi?

  Kasane filler

  Filler

  Kasane filler
  hipopotamlar Kasane

  hipopotamlar

  ölmüs bir hipopotami

  bir timsah topluluğu, ölmüş bir hipopotamı parçalıyor.

  Kasane
  Kasane

  Balıkçı

  Afrika Gezisi

  Ülke

   Bölge

   Konum

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

  PositionGreenArrow

  ZAMBİA