YazarGezer.com

[Anasayfa] [Asya] [Lübnan] [Beyrut] [Byblos] [Harissa]
 • Harissa

  Harissa 

  Kamil Sandıkcıoğlu

  Beyrut’u bir çok şehre benzetmek mümkün. Başka bir deyişle,  dünyanın başka şehirlerinin sembollerinin Beyrut’ta kopya edildiğini görmek mümkün. Bunlardan biri de Harissa. Beyrut’un yaslandığı 1000-1200 metrelere ulaşan yükseltilerin birinin tepesine, Brezilya’da RİO’nun sembolü olan CORCOVADO’nun ( Kurtarıcı İsa Heykeli) benzerini yapmışlar. Ancak buradaki Meryem Ana’nın heykeli ve biraz daha küçük. Aynen RİO’daki gibi önce teleferikle çıkılıyor, sonra dişli trenle biraz daha çıkılıyor ve tepede  heykele varılıyor. Aşağıda ise RİO  değil, BEYRUT. Ya da  Masa dağından görünen CAPE TOWN var. 

  Harissa_6

  Harissanın tepesinde. Aşağıda Beyrut.

  Harisa_15

  Teleferiğe inen dişli tren yolu.

  Harisa_14

  Dişli tren vagonu.45 derece eğimde çalışmak için yapılmış.

  Harisa_17

  Dikkat binalara çarpcaaaz.!

  Heykel basit gibi görünen konik bir kaidenin üzerine yapılmış. Konik kaidenin içinde ise küçük bir kilise var. Anlaşılan burası Beyrut’ta romantik sevgililerin nikâhlarının kıyıldığı bir yer. Çünkü tepede hem çok daha büyük hem çok modern mimari ile yapılmış birden fazla kilise olmasına rağmen düğün-dernek burada tutuluyor. Biz de Lübnan düğünlerinde hatunların ne kadar süslü, frapan ve dekolte giydiklerine şahit oluyoruz. 

  Otobüsle çıktığımız Harissa’dan teleferikle şehirde mahalle arasına iniliyor. Teleferik kabinleri, şehre geldiğinde 5 -6 katlı binaların balkonlarını yalayarak geçiyor. Neredeyse balkonlardakilerle el sıkışmak mümkün olacak.  

  Harisa_11

  Harissa . LÜBNAN CORCOVADO’su

  Harisa_13
  Harisa_12

  HARİSSA'LI  MERYEM Ana

  Harisa_9

  Harissada NİKAH varmış. Gelin geliyor.

  Harissa heykelinin altında kilise var ve nikah için hazırlanmış.  İçersi mis gibi Zambak kokuyor.

  Harisa_5

  Dağın tepesinde bir çok kilise yapılmış

  Harisa_10

  Modern bir Çan Kulesi

  Harisa_3

  İsanın doğumu kutlanıyor

  Harisa_4
  Harisa_8 Harisa_16

  Arap modasına örnek

  Harisa_18