YazarGezer.com

[Anasayfa] [Afrika] [GÜNEY AFRIKA CUMHURIYETI] [Cape Town]
 • Afrika Gezisi

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

  Cape Town

  Dr. Cüneyt BAŞBUĞU  (yazarımızı tanıyalım)

  Cape Town

  Tamam, hava Afrika gibi değil, ama bu kentin Afrika olduğunu anlayacak bir şeyler görmemiz gerek. İngiliz ve Hollanda özellikleri taşıyan binalar var karşımızda. Masa Dağı hala bulutun içinde. Hafiften yağmur çiseliyor.

  Erkenden çıkıyoruz yola. Hedefimiz Ümit Burnu. Atlas ve Hint Okyanuslarını ayıran, yüz yıllar önce Cortez’ilk kez karaya çıktığı, denizcilerin etrafından dolaştıkları efsanevi coğrafi uzantı. Güneye indikçe, hoş evlerin, güzel ve beyaz sahil kasabalarının yanından geçiyoruz. Hava çok soğuk olmasına rağmen, sörfçüler plajları çok erken saatlerde doldurmuş.
  Körfezde, uzaklarda iki balina görünüyor birden. Albert, dikkatimizi çekmese, olanaklı değil o balinaları görebilmemiz. Hele insanın aklında, sahilde balina görmek olmayınca. Bir süre, körfezde dalıp çıkıyorlar. Daha sonra şovlarını bitirip, gözden kayboluyorlar.

  Yanlarından geçtiğimiz bu lüks evlerin sahiplerinin avrupada ve ABD’de  yaşadıklarını öğreniyoruz. Kuzey yarım kürede yaşayanlar için “kışlık evler” yani. Ümit Burnu’da doğru olan yolculuğumuza, Boulders Beach’de ara veriyoruz. Burası, çok büyük bir penguen kolonisine ev sahipliği yapan oldukça büyük bir plaj. Türü hızla azalan ve 1980’lerin başında sayıları birkaç çifte inen Boulder penguenlerini korumak, onlara doğal bir yaşam alanı sunmak için yapılmış bir park burası. Boyları 50 santimi geçmeyen penguenler burada yaşıyor ve sevimliliklerini ziyaretçilerle paylaşıyorlar.

  Boulders Beach1

  Boulders Beach

  Boulders Beach

  Ümit Burnu’na ulaştığımızda yağmur tekrar başlıyor. Fünikülerle çıkıyoruz, her iki okyanusu görebileceğimiz fenerin olduğu tepeye. Dev dalgaların dövdüğü burun, bulutların açıldığı anlarda daha çok görünür oluyor. Hava oldukça soğuk.  Rüzgâr, yağmur ve en önemlisi görüşümüzü engelleyen sis nedeniyle daha fazla kalamıyoruz. Otoparkın yanındaki büfede bir şeyler atıştırıyoruz. Her milletten insan var burada.

  Atlas ve Hint Okyanuslari

  Iki Okyanus

  Ümit Burnu

  Ümit Burnu

  Ümit Burnu

  Öğleden sonra erken bir saatte dönüyoruz otele. Kent Pazar günü boşluğu yaşıyor. Limanı yeniledikleri ve limandan çok halka açık bir eğlence, alışveriş ve gezinti alanına çevirdikleri Waterfront’a gidiyoruz. Kalabalığı görünce kentteki boşluğun nedeni anlaşılıyor. Çok hoş, değişik ve güzel tekneler var. Aralarında, kocaman fok balıkları geziniyor. Balina turları yapan tekneler, sokak arasında çalan müzisyenler, koşuşturan çocuklar Waterfront’a güzellik katıyorlar.

  Cape Town
  Cape Town 178
  Cape Town MARTI

  Apartheid sonrası geçiş döneminde, Mandela ve yönetimi asla intikamcı davranmadı. Tam tersine bir ulus olarak varlıklarını vurguladılar. Nobel Meydanı bu anlayışın bir ürünü. Bu güne kadar Nobel ödülü almış olan dört Güney Afrikalının heykeli var burada. Sırayla aralarına girip fotoğraf çektiriyoruz.

  Daha yeni biten Londra Olimpiyatları için legolardan dev bir atlet heykeli yapmışlar. Heykelin boynunda, olimpiyatlarda Güney Afrika’nın aldığı 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya asılı. Ulus olma, geçmişi unutup beraberce bir geleceğe yürüme çabalarının vurgulandığı bir başka örnek.

  Otele dönüşümüz geceyi buluyor. Kentin, merkez dışında kalan bölgeleri geceleri güvensiz yerler. Zaten pazarın tenhalığı da  hakim geceye. Çoğu mekân kapalı. Bir gece önce gittiğimiz lokalin açık olduğunu öğrenince mutlu oluyoruz. Gittiğimizde bizi karşılarında yeniden görmekten mutlu oluyorlar. Müzik daha yeni yeni başlamıştı. Hemen menüye sarılıyorum. Bir gece önce yemeyi düşündüğüm ama sonraya ertelediğim yayın balığı yemeğini ısmarlıyorum. İçecek. Şarap tabii. Dünyanın en güzel şaraplarını üreten bir ülkedeyiz.

  Futbolun hayatta, özellikle de Afrikalıların hayatında önemli bir yer tuttuğuna bir kez daha tanık oluyoruz. Sahnede şov olsa da, gittiğimiz her yerde büyük ekran televizyonlardan maç yayınları var. Ardı ardına maçlar yayınlanıyor, kendi ligleri, İngiltere ligi, İspanyol ligi.

  Sabah Afrika maceramız başlayacak, fazla gecikmeden otele dönüyoruz. Ortalığı çok dağıttık, toparlamak biraz sürer.
   

  Cape Town

  Afrika Gezisi

  Ülke

   Bölge

   Konum

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

  PositionGreenArrow

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  NAMİBİYA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  BOTSWANA

   

  ZAMBİA