YazarGezer.com

[Anasayfa] [Asya] [Lübnan] [Beyrut] [Byblos]
 • Byblos

  BYBLOS

  Kamil Sandıkcıoğlu

  Byblos_1

  Beyrut’un kuzeyinde deniz kenarında yer alan bu tarihi kent turistlerin Lübnan da ilk ziyaret ettikleri yer. Birkaç özelliği var:

  Tarihi bir Roma kenti. İpek yolunun kalıntıları, Çin’den getirilen malların burada limandan denizyolu ile batıya nakledildiklerini gösteriyor. Roma İmparatorluğu’ndan kalma minik kale ve liman Kıbrıs’taki Girne’yi hatırlatıyor.

  Burası ayrıca 300 yıl boyunca Roma İmparatorluğu tarafından yasak kabul edilen Hıristiyanlığın  kutsal kitabı İncil’e BİBLE adının verildiği yer olarak biliniyor. Kale’nin dibinde minik bir kilisede okunarak ilk defa Bible  diye adlandırılmış. Kentte oldukça büyük ve halâ kullanılan kilise de ziyaret edilebiliyor.

  Ancak bunlardan başka bir nokta benim daha çok ilgimi çekti. Hediyelik eşya satan dükkânlarda iki şey vardı. Çerçevelenmiş fosiller ve alfabeler. Doğadan çıkarılmış fosiller cilalanıp satılıyor. Peki üzerinde PHONECİA yazan alfabe çerçevelerinin önemi ne?
    
  Cahillik işte. Okurken bile FONETİK diye okuduğum PHONECİA  bu bölgenin adı. Yani FENİKE. İnsanlık tarihinin başlangıcı olarak kabul edilen yazı, önce insanların meramlarını figürler-resimler kullanarak ifade etmesi ile başlamış. Daha sonra ise çivi yazısı kullanılmış.

  Finike_Alfabesi

  Finike Alfabesi

  İnsanın konuşurken çıkardığı seslerin ifadesi ise ancak ses veren şekillerin yani alfabenin veya harflerin icadı ile mümkün olmuş. Kısaca kullandığımız  harfler burada icat edilmiş. Yani fonetik diye isimlendirdiğimiz ses veren yazılar FENİKE usulü yazı demekmiş.

  Byblos_2

  Byblos çarşı meydanı

  Byblos_4

  Bir heykel
  Ağaça çapıt değil metal şeritler bağlanmış

  Byblos_5

  Bu ağacı daha önce Antalyada görmüştüm

  Byblos_14_incil

  İncil’e BİBLE adının verildiği kilise

  Byblos_12
  Byblos_9
  Byblos_10_ByblosCamisi

  Byblos Camisi

  Byblos_11_ArabElbisesi
  Byblos_3

  Arab zevki

  Maronit

  Byblos_8_buyuk_kilise

  Byblos Büyük Kilisesi

  Byblos_7_kilise
  Byblos_7
  Byblos_16

  Yazı için renkli rıh satılan işporta tezgahı

  Byblos_18

  Byblos Limanı

  Byblos_17

  Byblosda tavla oynanıyor

  Gezinin Devamını Okuyun:

  Harissa :